Publikacje

Wydanie i bezpłatna dystrybucja ilustrowanej książki dla dzieci pt. "Jak Michał ze Lwowa do Chin zawędrował"

Dostępna już w formie elektronicznej, a także wkrótce w druku, ta pozycja dla dzieci w wieku od 8 do 12 lat autorstwa dr. hab. Moniki Miazek-Męczyńskiej. Jej celem jest zapoznania młodych czytelników, ich rodziców i pedagogów z wybitną postacią polskiego XVII-wiecznego jezuity Michała Boyma, syna Pawła Jerzego Boyma - nadwornego lekarza Zygmunta III Starego, rajcy i burmistrza Lwowa ze słynnej rodziny budowniczych Kaplicy Boimów.

Książka jest przeznaczona dla starszych dzieci i młodzieży. Styl "Jak Michał ze Lwowa do Chin zawędrował", przygodowe ujęcie jego rejsu do Chin, ciekawe opisy odkrywanych przez młodego jezuitę zakątków Portugalii, Afryki i Azji – zanim dopłynął do celu – i gdy, ucząc się chińskiego, szkicował mapę Chin, ich roślinność, faunę, miejsca zasobów naturalnych, zapoznawał się z historią Państwa i ówczesną sytuacją podboju Chin przez Mandżurię na pewno zainteresują młodego czytelnika. Opis pobytu bohatera na dworze cesarskim, wówczas już w dużej mierze nawróconym na katolicyzm, przybliża młodemu czytelnikowi tamtejsze dworskie rytuały i kulturę mandarynów, wzbogacając dzieci o zrozumienie wielokulturowości świata. Książka przedstawia też podróż – pełną dramatycznych i nieraz komicznych przygód – Michała Boyma z Chin do Watykanu z wiernym druhem - Andrzejem Zhengiem - Chińczykiem, który przyjął chrzest na dworze cesarskim.

Autorem książki jest dr. hab. Monika Miazek Męczyńska, latynistka, literaturoznawca, profesor w Instytucie Filologii Klasycznej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, autor wielu esejów naukowych o Michale Boymie i dziele misjonarskim innych polskich jezuitów w rejonie Azji i Pacyfiku. Jest to jej debiut literacki w literaturze dla dzieci napisany przez osobę, która jednak posiada bardzo głęboką wiedzę o kontekście działania ojca Boyma. Barwną szatę graficzną stworzył jezuita, o. Przemysław Wysogląd, autor nagrodzonego Feniksem 2012 komiksu "K.O.S.T.K.A" o św. Stanisławie Kostce. Skład zrobił utalentowany grafik, pracownik warszawskiej ASP, Grzegorz Kabas.

Książka o Michale Boymie trafi do polskich bibliotek szkolnych umożliwiając nauczycielom i uczniom poprzez atrakcyjnie ilustrowaną treść lepsze poznanie sylwetki tej niezwykłej postaci. Dodatkowo można pobrać darmowy e-book także  i na obecnej stronie.

 

Książka została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.