Rodzina

Michał Piotr Boym (1612 –1659) pochodzi z rodziny, w której w ciekawy sposób przeplatały się tradycje szlacheckie i mieszczańskie, naukowe i kupieckie, podróżnicze i religijne.

1576
Dziadek Jerzy ( Gyorgy ) Boim przybywa do Polski z Węgier, z regionu Transylwanii wraz z królem Stefanem Batorym, u którego służy jako królewski sekretarz. W Polsce otrzymuje tytuł szlachecki. Osiedla się we Lwowie i tu wkrótce żeni się z zamożną lwowską mieszczanką, Jadwigą Niżniowską.

1581
Rodzi się ojciec Michała Boyma, Paweł Jerzy Boim (zm. w 1641 r.)  – lekarz Zygmunta III Wazy, rajca i następnie wójt Lwowa, bogaty kupiec, którego żoną zostaje Dorota Barczówna, matka Michała.

1590
Dziadek przechodzi na katolicyzm i funduje w Lwowie renesansową kaplicę Trójcy Świętej i Męki Pańskiej istniejącą do dziś i znaną jako Kaplica Grobowa Boymów, a także jako Kaplica Ogrójcowa

1612
Michał Piotr Boym rodzi się we Lwowie jak trzeci z siedmiorga dzieci (siostra Katarzyna Gizyna, pięciu braci: najstarszy Jerzy został wydziedziczony złe zachowanie, Paweł, doktor medycyny,  Mikołaj i Jan - kupcy, Benedykt Paweł – także jezuita)

Więcej o rodzinie Boymów na stronie Rody Lwowskie prowadzonej przez p. Krzysztofa Bulzackiego.